Ну що, грудень просто зобов’язує мене почати серію різдвяно-новорічних статей, тому підготуємося разом до свят в стилі еко. Зараз, напевно, найзатишніший та святковий період у році не тільки для дітей, але й для дорослих. Та кого ми обдурюємо, всі ми у грудні стаємо дітьми. А що найбільше люблять діти? Правильно – подарунки!
Тому ловіть мій топ 10 ідей для еко початківців, щоб зробити ваших дітей не тільки найщасливішими але й більш свідомими. Все написане нижче, набуте шляхом чотирирічної практики та експериментів над сином Марком.
1. КНИГИ-ВІММЕЛЬБУХИ
Усі люблять читати, а якщо не люблять значить мають полюбити. Зараз стільки книжок і вони настільки круті, що часом цікавіше погортати книгу, ніж побавитися якоюсь пластиковою іграшкою.
Хтось скаже: “Книги це ж не екологічно!” Але не будьте вже перфекціоністами. До будь-якого вибору потрібно підходити свідомо і буде вам щастя. По-перше, такі книжки зазвичай дуже якісно зроблені. Вони великі і кольорові, тому постійно “повертають” до себе дитину. Така книжка, або стане окрасою вашої дитячої бібліотеки, або спокійно зможете її віддати чи продати. А щодо книги, як такої, ну розкажіть мені тоді, як привчити дитину до читання, без книжки. Спробуйте зацікавити маленьку дитину електронною книгою. Потім розповісте в коментарях чи вам вдалося і чи були ви вже в окуліста.
Якщо вам важко зацікавити дитину читанням, купіть їй віммельбух.
“Віммельбух (нім. Wommelbilderbuch – “мерехтлива книжка”) – розвивальна книжка-розглядалка для дітей з яскравими, деталізованими, максимально насиченими візуальною інформацією ілюстраціями. Така книжка містить мінімум тексту (або взагалі без тексту), наповнена деталями. Кожна книжка має героїв, з якими відбуваються цікаві та кумедні події протягом дня, місяця, року. Це дає можливість дитині кожного разу по-новому “читати” картинки і придумувати нові історії. Основне призначення такої книги — ознайомлення з навколишнім світом, розвиток мовлення та уяви (тлумачення з Вікіпедії).
2. КНИГИ-ЕНЦИКЛОПЕДІЇ
Також можна обрати вічну класику чи просто якісну книжку, до прикладу, енциклопедію. Зараз енциклопедія – це не щось складне і незрозуміле, але шаленої краси якісно зроблені книги для дітей ледь не з пелюшок. Тут усе залежить від віку дитини і її уподобань. Марко цього року вписав в свій wish list (читай: Листа до Миколая) дві енциклопедії від видавництва Ранок: “Інфографіка. Енциклопедія сучасного транспорту” та “Анатомія. Картографія людського тіла”. Зізнаюся, оту другу я йому підсунула, бо вона шикарна і ще не ясно кому більше тої книжки треба.
Резюме: цікавтеся своїми дітьми і зацікавлюйте дітей власним прикладом.
Оскільки я обіцяла бути максимально корисною, то ось вам наші улюблені видавництва і книги. Основний критерій – протягом чотирьох років мій син не відмовився від жодної з запропонованих книжок:
- Видавництво Старого Лева
- Бабусина господа. Катерина Міхаліцина
- Ведмідь не хоче спати та Зубр шукає гніздо. Оксана Була
- Засинай. Прокидайся. Галина Вдовиченко
- Мануель і Діді. Велика книга маленьких мишачих пригод. Ервін Мозер (обидві частини)
- Казка про Старого Лева. Мар’яна Савка
- Різдвяна історія. Чарльз Дікенс (з актуального)
- Ранок
- Усі книги Річарда Скаррі
- Серія інфографіки. Історія автомобілів. Олджих Ружичка
- Два черв’ячки. Наталія Чуб
- Шалена кількість книжок-картонок з віршами
- Абабагаламага
- Абетка
- Улюблені вірші
- Улюблені вірші 2
- Артбукс
- Спи міцно, моє будівництво
- Книга кольорів. Марічка Рубан
- Махаон
- Маленький принц. Антуан де Сент-Екзюпері
3. НАСТІЛЬНІ ІГРИ
Якщо мене запитають, як мені найприємніше проводити час з сином, то це точно будуть не перегони на машинках. В нас навіть є правило таке: «Для машинок є тато» (вгадайте хто його придумав). Я оберу або малювання або настільні ігри. Як на мене це дуже веселий і цікавий спосіб зібрати за столом і великих і малих. Зараз настільних ігор для різного віку – завалися. Є круті і українського виробництва. Давайте пройдемося по віку:
2-4 роки
Доміно
Лото
Чудові міцні картонні або дерев‘яні варіанти можна знайти в звичайних іграшкових магазинах. Ми свої взагалі купили в Ашані, хоч цілилася я на Djeco. Ще й зекономила. Ми граємо з 2,5 років і досі.
Виробники:
Djeco
Rik&Rok
4-5 років
Мемо
Dobble
Хрестики-нолики
Шашки, нарди, шахи
Mille bornes
Різноманітні ігри бродилки
Всім відомо, що у маленьких дітей феноменальна пам‘ять. Так, вона короткострокова, але ж для того, щоб запам’ятати де яка карта лежить багато часу і не треба. Саме тому, Марко любить мемо, бо незмінно виграє у всіх дорослих. Наше картонне мемо ми купили в Ікеа, але є і від інших виробників.
Маркові добре “заходить” Доббл, хоч рекомендується він з 6ти років. У нас є оригінальний Доббль і Twins – версія з буквами та цифрами від українського виробника. Від того ж виробника гра Mille Bornes, від якої зараз фанатіє уся сім’я. Перегони захопили всіх. Плюс цих ігор, що вони якісно зроблені, 100% zero waste friendly, локальний малий бізнес. Мінус один – ні бренду, ні сайту. Шукайте в мережі за назвою гри, або спробуйте погуглити ФОП Кривень.
Шашки, шахи, нарди?, – спитаєте ви. А я вам скажу, що в домі закінчилися дорослі, яких Марко не обіграв би в шашки. Та я сама в шоці. Оці ігри в більшості з вас і так є вдома, тож діставайте з комори. Повірте в своїх малих. А ще такі ігри можна легко знайти на “вторинному ринку”.
Виробники:
Joyband
Asmodee
ФОП Кривень С.С.
Orchard Toys
6-12 років
Наукові досліди (не завжди зіровейстно)
Дженга
Дитяча монополія
Отут я, як ви розумієте, теоретик теоретичний. Навіть не хочу уявляти, що він потягне в шість років. Круто заходять в такому віці наукові досліди. Це якби не зовсім настільні ігри, але шукати в тих же відділах. Ну можна братися вже за дитячі версії дорослих ігор типу Монополія, вивчати мови чи написання слів у Scrabble (Ерудит). Словом, можна пробувати все. Сюди ж віднесла Дженгу, суто з власного досвіду. В Марка такі різкі рухи, особливо коли він радіє, що та вежа валилася би ще в першому колі гри.
Виробники
Joyband (Серія: Лабораторія Божевільного вченого)
Djeco
Spin Master
4. PUZZLE
Нам класичні пазли не заходять. Дуже вже Маркові бракує концентрації. А от пазли гіганти, те що треба. Як на мене, то вони відповідають всім критеріям: вічні, функціональні, zero waste friendly. Зазвичай йдуть в картонних коробках без додаткових пакувань. Виконують декілька функцій. Наприклад, у нас є пазл дорога від Djeco. Спочатку треба пошурупати і скласти сам пазл, а потім він відіграє функцію міста з великою кількістю доріг, по яких так зручно їздити численною кількістю машинок.
Чудова реалізація – пазли-вімельбухи від київської компанії Хитрий жук. Є два варіанти Львів та Київ. Щоправда давно в них була активність в соцмережах, тож не знаю чи вони ще виробляються, але цікавтеся, або шукайте вживаний.
Для маленьких є чудові пазли українських виробників Puzzlika, або вже згадувані Djeco. Упаковка іграшок від Puzzlika взагалі вище всіх еко похвал: металева коробочка, в середині якої картонні пазли в паперових! пакетах.
Виробники:
Хитрий жук
Puzzlika
Djeco
5. ДЕРЕВ’ЯНІ ІГРАШКИ
Тут теж вже є де розгулятися: модельки з фанери, машинки, кубики. Для менших – погремушки, сортери та іграшки балансири. В нас є чудова дерев’яна “рибалка”. Тільки з деревом є декілька моментів. По-перше, дивіться чи є сертифікати, бо як задля іграшки десь нещадно порубали ліси, то то є сумно. В ідеалі шукайте значок FSC на коробці, але як хоч якийсь буде, то вже добре. І, звичайно, дивіться, щоб іграшка була оброблена олією або покрита водорозчинними фарбами. Це вже питання безпеки та здоров’я вашого малюка.
Виробники:
LisLis toys (до 16.12 діє знижка -15% з промо-кодом DECEMBER)
Babai toys
Tegu toys
Cubika
Ukrainian Gears
6. КОНСТРУКТОРИ
Конструктори я розділяю на дві категорії, залежно від матеріалів, з яких вони виготовлені. Перша – еко дружні матеріали: дерев’яні та металеві. Вони є для різних вікових груп, але металеві зазвичай потребують скручування, тому підійдуть для старших діток. Друга категорія – не завжди екологічні матеріали, але “вічні” у своєму використанні. До таких я відношу Lego. Марко вже склав численну кількість речей з чотирьох наборів, два з яких перейшли в спадок від тата. Тобто, двом наборам вже більше 15-ти років і вони як нові. Не варто й згадувати, що такі іграшки легко передавати в спадок далі або продавати.
Виробники:
Igroteco
Lego
ТехноК
7. ФУНКЦІОНАЛЬНІ ІГРАШКИ та КОЛЕКЦІЇ
Вони можуть бути з різних матеріалів. Тут лише одна умова: це має бути, щось, що ваша дитина палко кохає. Це особиста колекція, що може доповнюватися різноманітними елементами, або різні моделі однієї колекції. У нас є дві такі “колекції”: дерев’яна колія з IKEA та модельки автомобілів Hot Wheels. Я чітко усвідомлювала, що в мене росте хлопчик і колись вся квартира буде завалена машинками. Тому, я вирішила приручити цей процес і обрала методику контрольованого вибору. Марко завжди радіє поповненню колекції. Чим більш закручена стає колія, тим він щасливіший. Чим більша колекція машинок, тим він щасливіший. У другому випадку є хитрість: я його підштовхую до вибору машинки з більшим вмістом металу. Вони і довговічніші і більш recycle friendly.
9. ДИТЯЧА КІМНАТА
Я знаю, що діти більше радіють іграшкам, але кожна ідея має право на життя. Тим більше, елементи декору, теж можуть бути у вигляді іграшок. Ось декілька варіантів:
Дерев’яні нічники у вигляді тваринок, ракет, машинок, будиночків тощо
Ліжко у вигляді будиночка
Дерев’яні чи металеві полиці будиночки
Дерев’яні ящики для іграшок на колесах
Текстиль: ковдра з коноплі або постіль з льону чи органічної бавовни (можна спробувати пошукати з дитячими візерунками)
Виробники:
White dreams design
Devo Home
Littlestars
Woodroom
10. МАЛІ СОЛОДКОЇЖКИ
Ну і як же без солоденького. Давайте так, я правда не розумію, як батьки свідомо запихають в своїх дітей всілякі кіндери і “промислові” цукерки, але це вибір кожного. Я так само розумію, що ті малявки, в своїй більшості, жити не можуть без солодкого. Моя справа нагадати, що завжди є “корисні” солодощі і вони смачні! У ваших силах привити своїй дитині правильні харчові звички. Якщо раптом хтось в пошуках альтернативи, або готовий перейти на світлу сторону, то ось вам мої пропозиції:
- Пастила для заміни желейок
- Натуральний шоколад на заміну промисловому
- Горішки та сухофрукти в шоколаді на заміну М&Мs
- Корисні батончики. Є прямо готові аналоги всіляким снікерсам, баунті та рафаелкам
- Яблучні чіпси
- Натуральний зефір і маршмеллоу ручної роботи
- Цукерки ручної роботи
Дещо з переліченого можна знайти Nabazari. А взагалі, погугліть самостійно. Добрих солодощів зараз багато.
ЯК УПАКУВАТИ ДИТЯЧИЙ ПОДАРУНОК
Як на мене, то пакування подарунків, це розваги для дорослих. І чим менша дитина, тим байдужіша вона до упаковки. Тим більше “під подушку” нема чого і пакувати – навалили купу іграшок і радійте.
Але як все ж дуже треба, то ось вам дві мої поради щодо упаковки:
- Корисна упаковка. Запакуйте подарунок в багаторазову торбу або використайте метод “фурошики” (гугл вам в поміч або чекайте наступну статтю про подарунки для дорослих та їхнє пакування). До прикладу, подарунок для малючка можна запакувати в пеленку. І гарно, і пеленка завжди буде в нагоді.
- Менше зло. Оберіть крафтовий пакет або подарунковий пакет без зайвих пластикових елементів.
І наостанок. Спробуйте відвідати комісійні магазини та сайти типу OLX чи Клумба. Вживані іграшки та книжки можуть продаватися в чудовому стані і це найекологічніший варіант.
Пишіть в коментарях, які іграшки купуєте ви. Яких знаєте класних виробників? І заходьте до мене в інстаграм @lera.kit. Найближчі кілька днів буду викладати в сторіс реальні приклади еко дружніх іграшок і того, про що згадувала у пості. Все, що віднайду в місцевих магазинах.